Worldwide Guide to Women in Leadership
Montserrat Government
(Female Suffrage 1951 as part of Leeward and Windward Islands)
British Colony

Also see Montserrat Parliament

1970-77 Minister of Education, Health and Welfare Mary Rose Tuitt
The first woman member of the Legislative Assembly 1970-75. (b. 1930-)

1983 Attorney General Clare Roberts
She was ex-officio member of the Legislative Council

1983-circa 91 Minister of Education, Health, Community Service, Women’s Affairs, Culture and Sports
2001-08 Minister of Trade, Agriculture, Lands, Housing and the Environment
(Second in Cabinet until 2006)
2001-02 Minister of Finance Margaret Annie Dyer-Howe
General Manager of Monserrat Water Authority, where she worked since the late 1960s. Member of the Legislative Council 1979-2009. Her first husband Michael Dyers was an MMP until his death, the second is Robert Howe.
Acting Chief Minister in May 2001, June 2003, September 2003, June and July 2004. (b. 1940-).

1983-86 Secretary to the Executive Council E. White Samuels

1986-91 Secretary to the Executive Council C. Ryan

1991-97 Minister of Education, Health and Community Services Lazelle Howes

1991-94 Secretary to the Executive Council Kathleen Russell
1996-97 Secretary to the Executive Council
1998-2001 Secretary to the Executive Council

1992-98 Attorney General Gertel Uraine Thom
She was ex-officio member of the Legislative Council
. Later Deputy Solicitor General and 2001-04 Cabinet Member and Attorney General of Antigua and Barbuda until 2001 when she practiced law until 2005 when she became a High Court Judge in St. Vincent.

1994-96 Clerk to the Executive Council Veronica Lee
1997-98 Clerk to the Executive Council

1997-2001 Minister of Education, Health, Community Services and Labour Adelina Tuitt
She was Acting Chief Minister in September 1997, 1998 and 1999. Member of the Legislature until 2007 and became Chairperson of The Montserrat Reformation Party in 2009.

2001-06 Minister of, Health, Education  and Community Service Idabelle Meade
2001 Acting Minister of Agriculture, Lands, Housing and the Environment
2006-08 Minister
of Communications and Works
Including the Chief Minister the Executive Council also had two male members.
She was
Acting Chief Minister in March 2002, April 2002, 6-22 August 2003, December 2003 and January 2004. Member of the Legislature until 2009.

2001-09 Secretary to the Executive Council Claudette Weekes

2002-05 Attorney General Esco Henry-Greer

2004-07 Governor Deborah Barnes Jones 
The governor is Member of the Executive Council with
responsibility for Internal Security, External Affairs, Defence and Offshore Finance and Head of the Public Service. The Ambassador to Georgia 2001-03, Deborah Elizabeth Vavasseur Barnes Jones has been working in the Foreign and Commonwealth Office since 1980 and among others been 1. Secretary in Israel and Vice-Ambassador in Ecuador. She is the mother of twin daughters (1991). She resigned ahead of time taking lave of obsence, and (b. 1956-).

2009-12 Deputy Governor Sarita Francis
2011 Acting Governor (03.03-)
Chief Establishment Officer (CEO) / Head of Service since 2007.

2014- Deputy Premier and Minister for Education, Heatlh and Sport Delmaude Ryan
Deputy Leader of People’s Democratic Movement from 2013.

2015- Governor Elizabeth Carriere
Assistant Deputy Minister of Hereritage and Recreation in Manitoba, Canada. Held other senior positions and joined the British Ministry of International Development in 1999. (b. ca. 1955-).


Last update 28.08.15